Kiti pavadinimai: Cigaretės
Rūšis – augalas.
Galimos formos: džiovinti tabako augalo lapai sumaišyti su įvairiomis medžiagomis, viena iš jų – nikotinas.
Vartojimas: rūkoma, kramtoma, uostoma.
Pavartojus gali pajusti atsipalaidavimą, sugebėjimą sutelkti dėmesį, tačiau susilpnėja uoslės ir skonio pojūčiai, būdingas nuolatinis kosulys, skrepliavimas.
Nikotinas veikia ne tik psichiką, bet ir kitas organizmo sistemas – kvėpavimo takų, kraujotakos, virškinimo, imuninę, lytinę.
Nustojus vartoti būdingas nerimas, galvos skausmas, prakaitavimas, nemiga, drebulys.
Pasekmės: nepaisant vartojimo būdo ar tabako rūšies, tabako gaminiuose esantis nikotinas gali sukelti psichologinę ir fizinę priklausomybę. Tabako vartojimas yra vienas pagrindinių emfizemos, širdies priepuolių, insulto ir plaučių vėžio rizikos veiksnių.
Rūkydamos nėščiosios gali pažeisti vaisių ir gali tapti persileidimo priežastimi.
Rūkymas greitina senėjimą – trupa dantys, gelsta oda.
Tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o apie 40 iš jų yra patvirtinti kancerogenais, kurie sukelia vėžį ar skatina jo vystymąsi. Kancerogenai patenka į organizmą su dervomis ir labiausiai pakenkia lūpų, burnos ertmės, gerklų, bronchų gleivinę, todėl ilgalaikis rūkymas sąlygoja ryklės, gerklų, stemplės, plaučių, o taip pat ir skrandžio, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžio atsiradimą. Dervos yra pavojingiausios cigarečių cheminės medžiagos. Jos nusėda kvėpavimo takuose ir ilgainiui gali sukelti vėžį ir plaučių ligas. Be to, jos silpnina imuninę sistemą.
Daugiau informacijos: http://nerukysiu.lt/rukymo-zala-sveikatai/