Jeigu
...

Kai nežinai, ką pasakyti ar padaryti… Čia rasi informacijos apie pagalbą sau ar draugui, patarimų, kaip atsispirti kitų įtakai dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo.

Pasitikrink
žinias!

Įsivertink, pamatuok, sureaguok – testas apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą.

Gėris
akims

Pamatyti geriau nei išgirsti – pasisemk idėjų, sužinok, dalinkis. Aktualūs vaizdo klipai, interviu, rekomenduojami filmai, pranešimai, praplečiantys tavo akiratį.

JEI REIKIA PAGALBOS TAU

VAIKŲ LINIJA

(pagalba telefonu, el. laiškais, pokalbiais internetu, diskusijos su bendraamžiais)

Darbo laikas:

I–VII: 11.00–23.00 (telefonu 116 111)

I–V: 18.00–23.00 svetainėje www.vaikulinija.lt (atsako per 36 val.)

JAUNIMO LINIJA

(parama telefonu, el. laiškais, pokalbiais internetu)

Darbo laikas:

I–VI: 18.00–22.00 (pokalbiai internetu)

I–VII: visą parą (telefonu 8 800 28888)

Pagalba laiškais teikiama čia

LINIJA „DOVERIJA“

(parama teikiama rusų kalba paaugliams ir jaunimui)

Darbo laikas: II–VI: 16.00–19.00 val. (telefonu 8 800 77277)

VILTIES LINIJA

(pagalba telefonu, el. laiškais, teikiama suaugusiesiems)

Tel. 116123 (visą parą)

El. p. 116123@viltieslinija.lt arba vilties.linija@gmail.com (atsako per tris darbo dienas. Pokalbiai internetu vyksta pirmadieniais ir penktadieniais 17:00-20:00 val., o trečiadieniais ir ketvirtadieniais 19:00-21:00 val.)

PAGALBOS MOTERIMS LINIJA

(pagalba telefonu, el. laiškais, teikiama moterims ir merginoms)

Tel. 8 800 66366 (visą parą)

El. p. pagalba@moteriai.lt arba pagalbosmoterimslinija.lt (atsako per 24 val. Pokalbiai internetu vyksta kiekvieną dieną 18-21 val.)

KRIZIŲ ĮVEIKIMO CENTRAS

Tel. 8 640 51555

El. p. info@krizesiveikimas.lt (atsako per dvi dienas)

Darbo laikas:

I–V: 16.00–20.00

VI: 12.00–16.00

PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

Pirmadieniais – Valstybinio psichikos sveikatos centro Priklausomybės ligų skyriaus specialistai

tel. nr. +370 5 210 28 15

Darbo laikas: 10.00-12.00

 

Antradieniais – Respublikinio priklausomybės ligų centro Šiaulių filialo socialiniai darbuotojai

tel. nr. +370 41 456 456

Darbo laikas: 13.00-14.00

 

Trečiadieniais – Respublikinio priklausomybės ligų centro Kauno filialo psichologai

tel. nr. + 370 37 333 255

Darbo laikas: 11.00-13.00

 

Ketvirtadieniais – Respublikinio priklausomybės ligų centro Klaipėdos filialo gydytojai psichiatrai

tel. nr. +370 46 410650

Darbo laikas: 12.00-14.00

 

Penktadieniais – Respublikinio priklausomybės ligų centro Vilniaus filialo psichologai

tel. nr. +370 5 213 0045

Darbo laikas: 11.00-13.00

Informaciją apie Tavo gyvenamoje savivaldybėje esamas konkrečias institucijas, organizacijas, įstaigas, į kurias galima kreiptis pagalbos dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo gali rasti čia:

https://ntakd.lrv.lt/lt/reabilitacija/kur-kreiptis-pagalbos-jeigu-vaikas-vartoja-psichoaktyviasias-medziagas

NAUDINGOS NUORODOS:

Tu nesi vienas

www.tunesivienas.lt

Lietuvos emocinės paramos tarnybų asociacija

www.klausau.lt

Atpažink pykti

www.atpazinkpykti.lt

Kampanija BE PATYČIŲ

www.bepatyciu.lt

Jaunimo sveikatos tinklas

www.sveikatostinklas.lt

Pagalba metantiems rūkyti

wwww.nerukysiu.lt

Dabar Tu Gali

Specialistų komentarai

Psichologai pataria

Specialistų komentarai

JEI REIKIA PAGALBOS DRAUGUI

 • Tikrai ne visi, kurie nereguliariai vartoja ar eksperimentuoja su narkotikais tampa nuo jų priklausomi. Visgi vartojimas visada yra rizikingas ir neretai atsitinka taip, kad žmogus pradeda vartoti žalingai, vystosi  priklausomybė, kurią sudėtinga įveikti.
 • Jei tavo draugas tai daro reguliariai, jam nepavyksta nustoti vartoti ar tu pastebi, kad pasikeitė jo elgesys (pavyzdžiui, jis nustojo domėtis jam svarbia veikla, atliko neteisėtus veiksmus ir pan.) – tai gali būti ženklas, kad jam reikalinga pagalba.
 • Kartais žmonės, turintys vartojimo problemų, nemano ar nepripažįsta, kad jie gali būti priklausomi. Jei tu manai, kad draugas gali turėti šią problemą ir tu nori jam padėti, reikėtų apmąstyti, kaip jam pasakyti apie tai. Šis klausimas yra jautrus, todėl svarbu neišreikšti savo susirūpinimo pykčiu, priekaištais ar gąsdinimais. Iš pradžių jis gali supykti ar neklausyti tavęs, tačiau svarbu jo nepalikti. Geriausias dalykas, kurį gali padaryti – būti šalia, palaikyti, paskatinti jį keisti savo elgesį ir priimti pagalbą.
 • Pravartu žinoti, kad gali padėti draugui išvengti vietų ar situacijų, kuriose, tikėtina, vartojimas yra toleruojamas ar net skatinamas. Gera alternatyva – laikas kartu ir pozityvus užimtumas, kuris neturi sąsajų su psichoaktyviosiomis medžiagomis, bet yra malonus ir įdomus jums abiems.
 • Tinkama pagalba ir parama daugeliui psichoaktyviąsias medžiagas vartojančių žmonių padeda pasveikti ir pasikeisti, kol žala jam pačiam, jo draugams ar šeimai nėra labai didelė. Svarbiausia tai daryti kaip įmanoma anksčiau.
 • Tai tik keli patarimai, yra kur kas daugiau būdų padėti tavo draugui. Dalį informacijos apie pagalbą ir ją teikiančių įstaigų kontaktus rasi skiltyje „Jei reikia pagalbos tau“.

JEI KITI DARO įtaką VARTOTI...

 • Žinok, kad tu nesi vienas! Galima manyti, kad tu esi vienintelis pasaulyje, kuris dar neeksperimentavo su narkotikais. Tikrovė yra tokia, kad dauguma jaunų žmonių niekada nevartojo narkotikų ir tu esi šios daugumos dalis.
 • Pasirenk iš anksto apgalvodamas, kaip atsakysi ir elgsiesi, sulaukęs pasiūlymo pabandyti psichoaktyviųjų medžiagų. Tau gali padėti pasidalijimas šiomis mintimis su žmogumi, kuriuo pasitiki.
 • „Ne“ reikėtų sakyti aiškiai ir tvirtai, nesileidžiant į gilias diskusijas. Jei tave bando įtikinti, nesijausk taip, tarsi turėtum pakeisti savo nuomonę.
 • Galbūt tau ir neatrodo taip, bet tu nesi vienintelis, kuris nerimauja dėl to, ką kiti žmonės galvoja apie tave. Pasitikėk savimi ir kliaukis savo nuomone – tai svarbiausia.
 • Pasistenk suprasti, kas tau siūlo narkotikus ir kodėl – tikri draugai turėtų suprasti, jei atsakai „ne“, o mažiau pažįstami, kurie tau siūlo, gali už tai tikėtis atlygio.
 • Draugai ne visada pasako ar parodo, bet paprastai labiau gerbia tuos, kurie turi savo įsitikimus ir jaučiasi tikri dėl to, ką nori daryti ir ko nenori daryti.
 • Jei tau sunku būti savimi ir gerai jaustis draugų grupėje, ženk žingsnį atgal ir gerai pasvarstyk, galbūt laikas surasti labiau į save panašių bendraamžių, kurių nuomonė ar interesai panašesni į tavo?
 • Prieš mėgindamas ką nors nauja, visada pasitikrink faktus ir jais vadovaukis – dalį informacijos, susijusios su psichoaktyviosiomis medžiagomis, rasi šioje svetainėje.