Jeigu
...

Kai nežinai, ką pasakyti ar padaryti… Čia rasi informacijos apie pagalbą sau ar draugui, patarimų, kaip atsispirti kitų įtakai dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo.

Gėris
akims

Pamatyti geriau nei išgirsti – pasisemk idėjų, sužinok, dalinkis. Aktualūs vaizdo klipai, interviu, rekomenduojami filmai, pranešimai, praplečiantys tavo akiratį.

Mėgsti
testus?

Kiekviename pajuokavime, kaip ir teste, yra dalis tiesos. Įsivertink, pamatuok, sureaguok – testai apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo įpročius.

JEI REIKIA PAGALBOS TAU

VAIKŲ LINIJA

(pagalba telefonu, el. laiškais, pokalbiais internetu, diskusijos su bendraamžiais)

Tel. 116 111

Darbo laikas: I–VII: 11.00–21.00 val.

JAUNIMO LINIJA

(parama telefonu, el. laiškais, pokalbiais internetu)

Tel. 8 800 28888

Darbo laikas: I–VII: visą parą

LINIJA „DOVERIJA“

(parama teikiama rusų kalba)

Tel. 8 800 77277

Darbo laikas: II–VI: 16.00–20.00 val. (išskyrus valstybinių švenčių dienas)

VILTIES LINIJA

(pagalba telefonu, el. laiškais)

Tel. 116123

El. p. 116123@viltieslinija.lt (atsako per tris darbo dienas)

PAGALBOS MOTERIMS LINIJA

(pagalba telefonu, el. laiškais)

Tel. 8 800 66366

El. p. pagalba@moteriai.lt (atsako per tris dienas)

Darbo laikas: I–VII: visą parą

KRIZIŲ ĮVEIKIMO CENTRAS

Tel. 8 640 51555

El. p. info@krizesiveikimas.lt (atsako per dvi dienas)

Darbo laikas: I–V: 16.00–20.00, VI: 12.00–16.00

PAGALBA METANTIEMS RŪKYTI

Skambinti galima darbo dienomis 13–19 val.

tel. 860195360

ANKSTYVOSIOS INTERVENCIJOS PROGRAMA JAUNIMUI

 

Kas yra ankstyvoji intervencija?

Ankstyvoji intervencija – socialinių pedagoginių bei psichologinių pagalbos priemonių taikymas vaikams, po to, kai yra nustatoma ar sužinoma, jog jie vartoja psichoaktyviąsias medžiagas, siekiant paskatinti jų nevartoti.

 

Kas yra Ankstyvosios intervencijos programa?

Ši programa yra pagalbos priemonė, skirta eksperimentuojantiems ar nereguliariai vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas (išskyrus tabaką) jaunuoliams nuo 14-21m.

Programos tikslas – motyvuoti jauną žmogų keisti savo elgesį, paskatinti suabejoti jau turimomis žiniomis, susijusiomis su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu, žala bei pasekmėmis. Jaunuoliams yra suteikiama galimybė būti išklausytiems, suprastiems, diskutuoti bendraamžių rate.

Programą sudaro trys dalys: pradinis pokalbis, kuris yra skirtas kontakto užmezgimui, 8 val. praktiniai užsiėmimai aktyviai veiklai, diskusijoms, patirčių pasidalijimui bei refleksijoms ir baigiamasis pokalbis. Dalyvavimas šioje programoje gali būti savanoriškas bei įpareigojantis.

 

Kaip įgyvendinama Ankstyvosios intervencijos programa?
Programos dalyvių registraciją miestuose vykdo Visuomenės sveikatos biurai, o visiems baigusiems programą įteikiami dalyvio pažymėjimai.

 

Vaizdo klipas, skirtas Ankstyvosios intervencijos programai

 

Dėl detalesnės informacijos kreiptis į Departamento Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos koordinavimo skyriaus vyr. specialistę Renatą Šarkanę, el. paštas renata.sarkane@ntakd.lt, tel. 8 7066 3188.

NAUDINGOS NUORODOS:

Tu nesi vienas

www.tunesivienas.lt

Lietuvos emocinės paramos tarnybų asociacija

www.klausau.lt

Atpažink pykti

www.atpazinkpykti.lt

Kampanija BE PATYČIŲ

www.bepatyciu.lt

Jaunimo sveikatos tinklas

www.sveikatostinklas.lt

Pagalba metantiems rūkyti

wwww.nerukysiu.lt

Dabar Tu Gali

Specialistų komentarai

Psichologai pataria

Specialistų komentarai

JEI REIKIA PAGALBOS DRAUGUI

 • Tikrai ne visi, kurie nereguliariai vartoja ar eksperimentuoja su narkotikais tampa nuo jų priklausomi. Visgi vartojimas visada yra rizikingas ir neretai atsitinka taip, kad žmogus pradeda vartoti žalingai, vystosi  priklausomybė, kurią sudėtinga įveikti.
 • Jei tavo draugas tai daro reguliariai, jam nepavyksta nustoti vartoti ar tu pastebi, kad pasikeitė jo elgesys (pavyzdžiui, jis nustojo domėtis jam svarbia veikla, atliko neteisėtus veiksmus ir pan.) – tai gali būti ženklas, kad jam reikalinga pagalba.
 • Kartais žmonės, turintys vartojimo problemų, nemano ar nepripažįsta, kad jie gali būti priklausomi. Jei tu manai, kad draugas gali turėti šią problemą ir tu nori jam padėti, reikėtų apmąstyti, kaip jam pasakyti apie tai. Šis klausimas yra jautrus, todėl svarbu neišreikšti savo susirūpinimo pykčiu, priekaištais ar gąsdinimais. Iš pradžių jis gali supykti ar neklausyti tavęs, tačiau svarbu jo nepalikti. Geriausias dalykas, kurį gali padaryti – būti šalia, palaikyti, paskatinti jį keisti savo elgesį ir priimti pagalbą.
 • Pravartu žinoti, kad gali padėti draugui išvengti vietų ar situacijų, kuriose, tikėtina, vartojimas yra toleruojamas ar net skatinamas. Gera alternatyva – laikas kartu ir pozityvus užimtumas, kuris neturi sąsajų su psichoaktyviosiomis medžiagomis, bet yra malonus ir įdomus jums abiems.
 • Tinkama pagalba ir parama daugeliui psichoaktyviąsias medžiagas vartojančių žmonių padeda pasveikti ir pasikeisti, kol žala jam pačiam, jo draugams ar šeimai nėra labai didelė. Svarbiausia tai daryti kaip įmanoma anksčiau.
 • Tai tik keli patarimai, yra kur kas daugiau būdų padėti tavo draugui. Dalį informacijos apie pagalbą ir ją teikiančių įstaigų kontaktus rasi skiltyje „Jei reikia pagalbos tau“.

JEI KITI DARO įtaką VARTOTI...

 • Žinok, kad tu nesi vienas! Galima manyti, kad tu esi vienintelis pasaulyje, kuris dar neeksperimentavo su narkotikais. Tikrovė yra tokia, kad dauguma jaunų žmonių niekada nevartojo narkotikų ir tu esi šios daugumos dalis.
 • Pasirenk iš anksto apgalvodamas, kaip atsakysi ir elgsiesi, sulaukęs pasiūlymo pabandyti psichoaktyviųjų medžiagų. Tau gali padėti pasidalijimas šiomis mintimis su žmogumi, kuriuo pasitiki.
 • „Ne“ reikėtų sakyti aiškiai ir tvirtai, nesileidžiant į gilias diskusijas. Jei tave bando įtikinti, nesijausk taip, tarsi turėtum pakeisti savo nuomonę.
 • Galbūt tau ir neatrodo taip, bet tu nesi vienintelis, kuris nerimauja dėl to, ką kiti žmonės galvoja apie tave. Pasitikėk savimi ir kliaukis savo nuomone – tai svarbiausia.
 • Pasistenk suprasti, kas tau siūlo narkotikus ir kodėl – tikri draugai turėtų suprasti, jei atsakai „ne“, o mažiau pažįstami, kurie tau siūlo, gali už tai tikėtis atlygio.
 • Draugai ne visada pasako ar parodo, bet paprastai labiau gerbia tuos, kurie turi savo įsitikimus ir jaučiasi tikri dėl to, ką nori daryti ir ko nenori daryti.
 • Jei tau sunku būti savimi ir gerai jaustis draugų grupėje, ženk žingsnį atgal ir gerai pasvarstyk, galbūt laikas surasti labiau į save panašių bendraamžių, kurių nuomonė ar interesai panašesni į tavo?
 • Prieš mėgindamas ką nors nauja, visada pasitikrink faktus ir jais vadovaukis – dalį informacijos, susijusios su psichoaktyviosiomis medžiagomis, rasi šioje svetainėje.